Činnost SDH‎ > ‎

SDH Žlutice v Českém rozhlase

přidáno: 19. 9. 2015 0:58, autor: Václav Slavík   [ aktualizováno 19. 9. 2015 0:59 ]

SDH Žlutice na Karlovarsku: Úspěšní v soutěžích i užiteční u nehod

SDH Žlutice si vychovává svoje členy od mateřské školy - Foto: Pavel Halla

SDH Žlutice si vychovává svoje členy od mateřské školyFoto: Pavel Halla

Žluticemi na Karlovarsku protéká romantická říčka Střela. Okolním kopcům dominuje stolová hora Vladař. Ve Žluticích na Karlovarsku žije téměř 2 a půl tisíce lidí a skoro sto z nich je ve sboru dobrovolných hasičů. Letos hasiči ve Žluticích slaví 145 let od svého založení. Opravdu pyšní jsou ale na širokou základnu mladých členů. K „hasičině“ vedou děti z mateřské i Základní školy.

Sbor dobrovolných hasičů ve Žluticích jsme navštívili na místním fotbalovém hřišti při přípravě na soutěž. Nedaleko od Žlutic vede obávaná silnice I/6 na trase Praha – Karlovy Vary. Rychlé zásahy žlutické výjezdové jednotky k dopravním nehodám nejsou pro místní hasiče ničím neobvyklým. 

Opravdu pyšní jsou žlutičtí na širokou členskou základnu mladých hasičů. K požárnímu sportu tady vedou děti už od mateřské školy. Všechna tři soutěžní družstva, tedy přípravka pro předškolní děti, mladší a starší žáci, jsou zapojena do celostátní hry Plamen. Starší žáci letos opakovaně vyhráli krajské kolo a postoupili na Mistrovství České republiky, kde se umístili na 6. místě. Družstvo z výjezdové jednotky SDH Žlutice se zúčastnilo Mistrovství ČR ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel v Třinci a obsadilo skvělé 3. místo. 

Na Vladař nejen s hadicí 

Soutěžní družstvo žen a mužů se zúčastňuje letos už 4. ročníku regionálního Vladařského poháru. Jde o seriál pěti soutěží v požárních útocích, organizovaný také pro okolní sbory dobrovolných hasičů. Jednotlivé výsledky se sčítají a na konci seriálu je vyhodnocený vítěz celého poháru. 

Mezi další „mírové“ aktivity hasičského sboru ve Žluticích patří například pořádání tradičního hasičského plesu nebo obnoveného masopustního průvodu, asistence na Dětském dnu, originální akci Neckyáda na řece Střele, stavění Máje pro město a další další technické pomoci třeba při úpravě zeleně. SDH Žlutice také rozvíjí přeshraniční spolupráci. Nejen s blízkými německými sousedy z města Warmensteinach, ale také se slovenskými partnery z města Hurbanovo. 

Letos si sbor připomněl 145 let od svého založení. Jak zdůrazňuje místostarosta sboru Václav Slavík, nebyly to jen roky úspěchů. Nejvíc pyšný je na rok 2008, kdy se podařilo obnovit tradici hasičských kroužků pro děti a mládež. Dnes jich od těch nejmenších vedou k požárnímu sportu a dobrovolné hasičské pomoci skoro čtyři desítky. 

A jak si pochvalují děti i jejich rodiče, krásná je soudržnost sboru, dobrá parta a hlavně možnost užitečně a všestranně sportovat. Pěkné výsledky v soutěžích v požárním sportu nebo účinná pomoc výjezdové jednotky SDH Žlutice při těžkých dopravních nehodách na silnicích jsou jen zaslouženou odměnou za jejich úsilí.  

Dobrovolné hasiče ze Žlutic můžete až do pátku 18. září 2015 do 15:00 podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) ŽLUTICE na číslo 900 11 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH. 

Comments